Atrakcje

dwernikmalyy

Zachęcamy Państwa do aktywnego wypoczynku. To zaledwie niewielka część propozycji spędzania czasu w Bieszczadach. U nas nie można sie nudzić!

 • Bieszczady
  Te góry wybierane są przez turystów o każdej porze roku. Zimą miłośnicy narciarstwa mogą szusować po stokach o różnym stopniu trudności m.in. na zboczach Laworty w Ustrzykach Dolnych. Malownicze tereny, świeże powietrze, górskie potoki, cisza, spokój, zabytki kultury i masa zieleni spowodowały, że ten region Polski wybierają miłośnicy wędrówek górskich, paralotniarstwa, lotów szybowcem i żeglarstwa.
 • Bieszczadzka Ciuchcia
  Urokliwa wąskotorowa kolejka górska w Bieszczadach to niezwykły zabytek techniki. Ciuchcia, kursująca od ponad 100 lat, oferuje przejażdżkę w otoczeniu dzikiej przyrody. W czasie jazdy z okien małych wagoników można podziwiać jeden z najpiękniejszych krajobrazów w Polsce: rozległe połoniny, stare potężne drzewa, a przy odrobinie szczęścia bieszczadzkie zwierzęta.
 • Bieszczadzkie cerkwie
  Drewniane cerkiewki w Bieszczadach to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych symboli tego regionu, plasujący się w świadomości zapewne tuż po połoninach. Po zawirowaniach lat 1939 – 1947 oraz okresu powojennego pozostała zdecydowana mniejszość tego typu obiektów w stosunku do tego co było przed wojną. Najwięcej zniszczeń dokonała jednak nie wojna, nie akcja „Wisła” a czasy powojenne, szczególnie lat 50 i 60, kiedy to wiele cerkwi zostało rozebranych.
 • Muzeum Historyczne w Sanoku – Galeria Zdzisława Beksińskiego
  Muzeum Historyczne w Sanoku istnieje od 1934 roku.Posiada bogate zbiory sztuki współczesnej, głównie dzieła artystów polskich tworzących na emigracji, we Francji, przekazane muzeum w formie darów i zakupów. Są wśród nich dzieła Jana Wacława Zawadowskiego, Wacława Żaboklickiego, Ludwika Lille, Józefa Pankiewicza, Hanny Rudzkiej-Cybisowej i Jana Cybisa, Olgi Boznańskiej i Tadeusza Makowskiego, Jana Ekierta.Kilkadziesiąt obrazów Józefa Jaremy i Marii Sperling szczególnie wzbogaciły kolekcję malarstwa współczesnego. Znaczną część kolekcji sztuki współczesnej zajmują prace artystów związanych z Sanokiem. Najwybitniejsi wśród nich to Leon Getz i Marian Kruczek.
  Galeria autorska Zdzisława Beksińskiego – artysty pochodzącego z Sanoka i zamieszkałego tutaj do 1977 roku. Muzeum posiada jedyną w Polsce stałą galerię ponad 100 prac artysty, od wczesnych fotografii, rzeźb i reliefów abstrakcyjnych, po najnowsze obrazy olejne i grafikę komputerową. Początkowo Beksiński zajmował się fotografią artystyczną, potem rysunkiem,
 • Jawornik
  W odludnych Bieszczadach przed wojną mieszkały dziesiątki tysięcy ludzi. Dziś te piękne góry, oprócz zapierających dech w piersiach widoków z połonin, oferują dociekliwym turystom również inne atrakcje. Poszukiwanie „nieistniejących wiosek” może być naprawdę ekscytującą przygodą. Czasem w środku lasu można natknąć się na fundamenty domu albo ruiny cerkwi, tak jak na terenach po wiosceJawornik. Można tu spędzić cały dzień, znajdując coraz to nowe ślady przeszłości.
 • Centrum kultury ekumenicznej w Myczkowcach
  na blisko hektarowej powierzchni zgromadzono tu prawie 200 miniatur drewnianych cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Wszystkie miniatury wykonano w skali 1:25. Znajdują się tu świątynie istniejące do dziś – jak i te, których na żywo już nie zobaczymy. Kolejną atrakcją jest jeden z największych w Polsce ogród biblijny. Dla turystów przybywających w to miejsce stworzono też niewielkich rozmiarów ZOO, a odpocząć można w Kawiarence św. Franciszka.
 • Jednodniowe wycieczki zagraniczne
  Spędzając urlop w Bieszczadach polecamy skorzystać z ofert z któregoś z biur podróży i wyjechać na 1-dniową wycieczkę zagraniczną lub zwiedzić z przewodnikiem Bieszczady i ich okolice.
  Taki wyjazd może być dodatkową opcją spędzania urlopu u nas, lub na przykład świetną alternatywą na spędzenie wolnego czasu w niepogodę.
  Wycieczki zagraniczne organizowane są m.in. do Lwowa, Bardejowa, Popradu, Budapesztu.
 • Rezerwaty przyrody
  Bieszczady poprzecinane są licznymi rzeczkami i strumieniami, przez co, istnieje wiele miejsc jak Rezerwat Krajobrazowy Sine Wiry czy też Jeziorka Duszatyńskie.
 • Stadniny koni
  Bieszczady widziane z grzbietu konia to niezapomniane przeżycie. Dlatego też powstało tutaj wiele ośrodków jeździeckich oraz stadniny koni. Z regionem szczególnie kojarzą się konie huculskie, bo one tutaj były niemal od początku osadnictwa. Na terenie Bieszczadów można zarówno pobierać nauki jazdy konnej, jak też przemierzać trasy, których na terenie BdPN jest 142 km.
 • Skansen w Sanoku
  Skansen w Sanoku jest największym skansenem w Polsce oraz jednym z największych w Europie. Znajdują się w nim zabytki drewnianego budownictwa ludowego m.in. domy Łemków i Bojków. Zwiedzanie możemy połączyć ze spływem doliną Sanu pomiędzy Sanokiem a Międzybrodziem.
 • Ruiny klasztoru
  Karmel Zagórski można spotkać się z taką nazwą klasztoru w Zagórzu. Obiekt położony na wzgórzu, z trzech stron otoczony rzeką Osławą co potwierdza, że była to fortyfikacja obronna. Wybudowana w XVIII w. i została przekazana zakonowi Karmelitów. Warownia po pożarach pomimo podjętych prób odbudowy nie przetrwała. Dziś ruina jest zabytkiem chronionym.
 • Spływ na rzece San
  Zapraszamy do aktywnego wypoczynku w formie spływów kajakowych po rzece San, która jest jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce. Wije się w obrębie gór i pogórzy, gdzie tworzy malownicze przełomy i znakomicie nadaje się do wypraw kajakowych.
 • Statkiem po jeziorze
  Wspaniałe widoki, piękne zatoki i fiordy to coś co możesz oglądać z pokładu statku płynącego po tym pięknym akwenie jakim jest jezioro solińskie. Liczni armatorzy oferują skorzystanie z niezapomnianego rejsu.
  Więcej na http://www.bryza.bieszczady.pl/ http://www.bieszczady.net.pl/tramp/
 • Synagoga w Lesku
  Synagoga obronna uznawana za jeden z najcenniejszych zabytków judaistycznych w Polsce. Obecnie we wnętrzu mieści się galeria z ekspozycją prac miejscowych twórców.
 • Wiejskie Zoo
  Wiejskie ZOO powstało przede wszystkim z myślą o najmłodszych. Spora część pierwszych bajek dla dzieci jest właśnie o tematyce wiejskiej, a tak naprawdę to coraz trudniej można spotkać kaczkę, gęś czy świnkę na żywo. Odwiedzając to klimatyczne miejsce, można poczuć się swojsko, a dzieci będą miały wielką frajdę ze spotkania ze zwierzętami.
 • Wczasy nad jeziorem
  Zapraszamy nad malownicze jezioro Solińskie, magiczne miejsce gdzie szczyty Bieszczadzkich wzgórz toną w błękitnej tafli jeziora.Urlop nad naszym jeziorem to idealne rozwiązanie na wczasy dla całej rodziny. Wczasy nad wodą stwarzają możliwość aktywnego wypoczynku dla osób w każdym wieku – począwszy od kilkuletnich dzieci, poprzez nastolatków, a skończywszy na rodzicach.
 • Wyścigi psich zaprzęgów
  Ze względu na swoje uwarunkowania geograficzne i klimatycznie Bieszczady od lat nazywane są polską Alaską. Bezkresne przestrzenie, surowy, górski klimat i małe zaludnienie to czynniki powodujące, że Bieszczady są idealnym miejscem do podejmowania rozmaitych wyzwań, a przede wszystkim mierzenia się z dziką przyrodą i swoimi słabościami. Z takim nastawieniem corocznie do Lutowisk przybywa grono najlepszych w Polsce i Europie osób dowodzących psimi zaprzęgami, zwanych maszerami.
  Wyścigi Psich Zaprzęgów to impreza sportowo – kulturalna, mająca w Bieszczadach dziesięcioletnią tradycje. Od kilku lat bieszczadzką stolicą tego sportu są położone u podnóża malowniczego pasma Otrytu Lutowiska. Corocznie na przełomie stycznia i lutego, przez trzy dni miejscowość i jej najbliższe okolice zamieniają się w arenę niezwykle widowiskowych i nieprzewidywalnych zmagań. W rolach głównych – obok maszerów – przepiękne, waleczne i spragnione aktywności psy.
 • Zagroda z żubrami
  Zagroda powstała w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecna zagroda jest kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach, która została zapoczątkowana w 1963 r. zagrodą aklimatyzacyjną nad potokiem Zwir w Nadleśnictwie Stuposiany.Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe zapewniają możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody. Obiekt służy edukacji przyrodniczej i jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.
 • Wędkowanie
  Jezioro Solińskie to bajkowe miejsce, ukryte w gęstych mieszanych lasach Bieszczadzkich Połonin.
  Ciekawe położenie oraz cicha, oddalona od ludzkich osad okolica czyni to miejsce urokliwe i niezwykle interesujące dla wędkarzy. Bieszczadzkie morze jest niezwykle atrakcyjne nie tylko pod względem ilości występujących tu gatunków ryb, ale również dużej różnorodności flory i fauny oraz ze względu na malownicze zatoczki, wcinające się głęboko w bieszczadzkie szczyty
  Dobrze zorganizowane zaplecze turystyczne, pozwala na ciekawe spędzenie wakacji dla całej rodziny.
  Pozostali uczestnicy wycieczki, którzy nie pałają miłością do wędkowania, z całą pewnością znajdą tu wiele atrakcji, które pozwolą umilić czas spędzony nad zalewem, tym samym zapewnić wędkarzom upragniony spokój i ciszę !
 • Zapora Solińska
  Zapora na Jeziorze Solińskim ma 81,8 m wysokości i jest najwyższą zaporą w Polsce. Waga zapory przekracza 2 mln ton. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna. Jezioro Solińskie ma powierzchnię 22 km2, długość ponad 26 km i rekordową pojemność 472 mln m3. Linia brzegowa jeziora liczy sobie ok. 156 km, a jego głębokość sięga miejscami 60 m. W wodach zbiornika występuje duża rozmaitość ryb, znajdziemy tu głównie sandacze oraz okonie, ale również duże okazy boleni, leszczy i płoci.
 • Łopienka
  Łopienka, to nieistniejąca wieś z połowy XVI wieku, położona u podnóży Łopiennika (1069m n.p.m) a właściwie pomiędzy Łopiennikiem, a znajdującym się na północ od niego szczytem Korbania (894m n.p.m). Wieś zasłynęła przede wszystkim z tego, iż podobno ukazała się tu Matka Boska, pod postacią ikony. Wkrótce po tym Łopienka stała się słynnym ośrodkiem kultu maryjnego. Ikonę umieszczono w kapliczce, a niedługo potem w drewnianej wówczas cerkwi pw. Świętej Paraskiewii. Obecna – murowana cerkiew – datowana jest na I poł. XIXw.